Historia CKA rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy zarząd powiatu ogłosił konkurs na wykorzystanie starej sali sportowej znajdującej się przy liceum. Wpłynęło osiem propozycji, z których ostatecznie wybrano tę autorstwa średzkiego oddziału NSZZ Solidarność – utworzenie Centrum Kultury Alternatywnej. Ogłoszono przetarg, ruszyła budowa. W marcu 2019 roku wmurowano kamień węgielny, a już rok później nastąpiło otwarcie obiektu. W uroczystości tej wzięli udział europarlamentarzyści, przedstawiciele Unii Europejskiej i lokalnego samorządu oraz mieszkańcy średzkiego.
– Z założenia powiatowe centrum ma być alternatywą dla propozycji lokalnych ośrodków kultury. Ma uzupełniać i poszerzać ich ofertę i w ten sposób dawać mieszkańcom wybór odnośnie do ich aktywności – mówi wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy, główny inicjator modernizacji.
Całkowity koszt realizacji Centrum Kultury Alternatywnej wyniósł ponad 9 milionów złotych. 80% tej kwoty stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej, a ponad 1,7 mln zł wkład własny powiatu.
– Na przykładzie otwieranego dziś Centrum Kultury Alternatywnej, widzimy że fundusze unijne nie tylko wspierają duże projekty infrastrukturalne jak autostrady czy gazociągi ale fundusze unijne to najczęściej małe lokalne projekty. I wtedy okazuje się że te, zdawałoby się odległe priorytety unijne, są całkiem blisko każdego z nas i są zbieżne z potrzebami gmin i lokalnych społeczności, że wszyscy w Unii Europejskiej gramy do jednej bramki – mówiła Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej.