18 maja 2024

Zapętliliśmy Odrę

25 lipca grupa śmiałków wzięła udział w organizowanym przez nasze Centrum – wspólnie z LGD Kraina Łęgów Odrzańskich – rajdzie rowerowo-kajakowym na trasie Środa Śląska-Malczyce-Lubiąż-Środa Śląska.

Wydarzenie miało na celu promocję koncepcji pętli odrzańskich i usług turystycznych na terenie Lokalnej Grupy Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”.

Jednym z elementów nowej odrzańskiej marki jest zmiana koncepcji i podejścia do rowerowego i kajakowego Szlaku Odry. Tworzymy i promujemy Pętle, Przystanki i Węzły Odrzańskie, czyli wrota do Krainy Łęgów Odrzańskich.
Idea, która nam przyświeca to z jednej strony wzmocnienie samego Szlaku Odry, z drugiej stworzenie z niego swoistej bazy do zwiedzania całej Krainy Łęgów Odrzańskich, również tych miejsc, które są oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od rzeki. Dlatego wytypowaliśmy Przystanki Szlaku Odry, które mają pełnić rolę wrót do Krainy Łęgów Odrzańskich. To miejscowości na Szlaku Odry, od których najlepiej zacząć poznawanie Krainy Łęgów Odrzańskich. Z uwagi na swoje położenie na przecięciu się różnych tras turystycznych stanowią doskonałą bazę wypadową do dalszego podróżowania po naszej krainie kajakiem, rowerem, łodzią, a nawet pieszo
– informuje Jarosław Paczkowski, prezes LGD.

W rajdzie wzięło udział 30 osób. Rozpoczęto go na rowerach pokonując trasę Środa Śląska – Malczyce. Tam, przy stoczni, o historii miejscowości opowiedział Adam Haładus – prezes stowarzyszenia Sympatyków Malczyc i okolic. Po krótkim wykładzie zamieniono rowery na kajaki. Spływ malowniczym odcinkiem Odry, aż do Lubiąża, trwał przeszło godzinę. Przy Opactwie Cystersów i punkcie sprzedaży produktów lokalnych LGD, na uczestników czekał ciepły posiłek, napoje oraz przygotowana gra terenowa. Do Środy Śląskiej powrócono rowerami. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy medal. Najstarszy miał 75, a najmłodszy 5 lat.

Warto dodać, że pokonanie trasy było możliwe dzięki wykorzystaniu przyczepy kajakowej dostosowanej do przewozu rowerów.

Wspólnie z Jarosławem Paczkowskim – prezesem LGD – dziękujemy Andrzejowi Bielskiemu oraz Waldemarowi Baranowskiemu za dowodzenie w trakcie rajdu rowerowego, funkcjonariuszom średzkiej policji za zabezpieczenie trasy, Maciejowi Kogutkowi za dbanie o bezpieczeństwo uczestników spływu kajakowego, natomiast Panu Adamowi Haładusowi za przekazaną wiedzę na temat historii Malczyc.