18 maja 2024

Musical „Na strunach szyn” podbił serca publiczności

25 i 26 września oraz 11 listopada na scenie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej miał premierę musical „Na strunach szyn”. Młodzi artyści zachwycili publiczność. 

„Na strunach szyn” to debiut Teatru Muzycznego działającego w ramach naszego Centrum. Przedstawienie oparto na „Metrze” Teatru Buffo. 25 września, po blisko roku prób, młodzi artyści zaprezentowali swoje talenty mieszkańcom powiatu. Piękne piosenki, porywająca choreografia i wspaniałe kreacje sprawiły, że był to niezapomniany i pełen emocji wieczór. Wykonawcy oraz reżyserzy otrzymali owacje na stojąco, a w internecie pod postami o musicalu pojawiło się wiele ciepłych komentarzy. Artyści dali pięć przedstawień, na tyle bowiem zgodę wyraził Teatr Buffo. W sumie musical obejrzało 800 osób.

– Od początku wiedzieliśmy, że Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej jest idealnym miejscem do stworzenia teatru. Sam od 14 lat gram w bliźniaczym Sowiogórskim Teatrze Muzycznym działającym przy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda. Dlaczego akurat „Metro”? Bo to pierwszy polski musical, klasyka gatunku. Piękna muzyka i libretto. Dodatkowo to też pierwszy musical, w którym ja sam zagrałem, od niego zaczęła się moja miłość do teatru i musicalu. Postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę i mieliśmy wiele obaw, nie wiedzieliśmy ile osób będzie chciało z nami pracować i czy podołamy tak wielkiemu wyzwaniu, zwłaszcza w roku pandemii. Obaw było wiele, ale jak tylko poznaliśmy naszą grupę, zaufaliśmy im i finalnie wspólnie stworzyliśmy pełnowymiarowe, profesjonalne widowisko teatralne na najwyższym poziomie – mówi Piotr Sapieja, współzałożyciel Teatru Muzycznego i jeden z reżyserów musicalu. 

Członkowie teatru to młodzi, wrażliwi i bardzo utalentowani ludzie. – Mamy w grupie, zarówno wokalno-aktorskiej, jak i choreograficznej same perełki. Każdy w grupie jest z innego świata. Łączymy w jedną całość osoby z różnych branż, w różnym wieku i różnymi temperamentami. I udaje nam się to! Mamy piękną, kolorową i pełną pasji teatralną rodzinę – dodaje Sapieja.  

Tę niezwykłą rodzinę tworzą:
Wokal: Julia Chichłowska, Marcel Potrzeba, Julia Jaros, Eliza Łabędzka, Marta Michalec, Oliwia Bachowska, Milena Milik, Martyna Ostropolska, Weronika Kasprzyk, Martyna Maniak
Taniec: Michalina Balińska, Ania Czyżewska, Oliwia Szczecińska, Zofia Ziółkowska, Agata Piątkowska, Natalia Sławska, Aleksandra Bednarczyk
Reżyseria: Piotr Sapieja, Elena Karolina Sapieja i Małgorzata Mania. 

Realizacja spektaklu była możliwa dzięki wytężonej pracy zespołu CeKA, w tym niezastąpionego Pawła Kozła, który pełnił funkcje akustyka, oświetleniowca i technika.

autor: Powiat Średzki – RFP