19 lipca 2024

Kobiecość ma wiele twarzy – nowe wystawy w PCeKA

Grupa ceramiczna - uczestniczki warsztatów

Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy dwie wystawy, z jednym tematem przewodnim – kobieta.

Wernisaż wystaw odbył się we wtorek 7 marca i wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Najpierw głos zabrała Joanna Gąsiorowska, która opowiedziała o początkach swojej twórczości, ulubionej technice oraz idei wystawy „Sto twarzy Joanny – przemiany”. – Malując kobiety starałam się przedstawić, uzewnętrznić to, co jest we mnie. Długo było to malowanie intuicyjne, dopiero kiedy zebrałam wszystkie prace i przyjechałam z nimi do Centrum okazało się, że jest ich tak dużo, że można zrobić z nich wystawę. Byłam zaskoczona, bo nigdy nie planowałam takiego cyklu. Chciałbym, aby oglądając dzisiaj moje obrazy każdy odczytał je po swojemu, aby przebiło się na wierzch to, co jemu w duszy gra – podkreślała malarka. Korzystając z okazji podziękowała za wsparcie swoim bliskim, a także urzędnikom Gminy Kostomłoty, za sprawą których trafiła do PCeKA. Prowadząca spotkanie Małgorzata Bogucka przyznała, że jest pod wrażeniem artystycznej płodności malarki. Szczególnie zachwyciła ją intuicja malarki oraz miękka linia, która sprawia, że malowane obrazy wydają się żywe, pełne ruchu. 

Na drugiej wystawie „Motyw: kobieta” znalazły się rzeźby powstałe na warsztatach  ceramicznych prowadzonych przez Małgorzatę Bogucką. Ich autorki: Marzena Wawrzyniak, Izabela Lelińska, Olimpia Żukowska, Julia Mróz, Agnieszka Wolska, Agnieszka Czarniecka, Aleksandra Dutko i Małgorzata Bielska opowiedziały m.in. jak trafiły na zajęcia, co je najczęściej inspiruje i czy praca nad kobiecym motywem była trudna. Podczas uroczystości ogłoszono wyniki minikonkursu zorganizowanego przez patrona pracowni, firmę Rőben. Za najciekawszą z prezentowanych “kobiecych” rzeźb uznano pracę pani Małgorzaty Bielskiej. 

Po rozmowach z autorkami przybyłych gości zaproszono na zwiedzanie. Różnorodne prace, miłe autorki i świetna muzyka na żywo w wykonaniu Music Booth sprawiły, że był to bardzo udany wieczór. 

Wystawy “Sto twarzy Joanny – przemiany” i „Motyw: kobieta” będą prezentowane w PCeKA przez najbliższe dwa tygodnie. Zapraszamy do ich obejrzenia. Prace pani Joanny można również nabyć.

Partnerami wystaw zostali: Rőben i Składbud. Ich organizację wsparł również Bank Spółdzielczy w Środzie Śląskiej. 

(Powiat Średzki – RFP)